Książki na miesiąc dumy

Pride month (tłum. miesiąc dumy) to miesiąc poświęcony historii osób LGBT+. To właśnie w tym miesiącu organizowane są marsze równości, ulice wypełniane są kolorowymi flagami, a my mamy ochotę śledzić losy tęczowych bohaterów. Z tej okazji przygotowałam dla Was trzy pozycje, które umilą wam ten okres i z których będziecie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o społeczności LGBT+

  1. „Trans – wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka” – historia Laury Jane Grace, problemowej transpłciowej dziewczyny. Inspirująca biografia, nie tylko dla osób, które chciałyby zrozumieć proces przechodzenia przez akceptację do własnej płci, ale też dla fanów punk rocka. Wypełniona świetną muzyką i poruszająca opowieść o samoakceptacji, to wspaniała pozycja specjalnie na ten miesiąc.
  2. „Zakon drzewa pomarańczy” – zważając na tragiczny stan literatury poruszającej miłość saficką, Samanta Shannon napisała „Zakon drzewa pomarańczy”, w którym mamy do czynienia z przepiękną i silną miłością kobieco-kobiecą. Wzruszająca i świetna fantastyka pomoże wam na chwilę zapomnieć o świecie rzeczywistym i przenieść do przepięknej morskiej krainy, wprost pod drzewo pomarańczy, a romans Ead i Sabran przywróci wiarę w literaturę saficką!

3. „Odmieńcza rewolucja – perfomans na cudzej ziemi” – Pride Month to nie tylko okazja do przejścia się na paradzie i obejrzenia serialu z gejem w roli głównej na Netflix. To też czas, w którym możecie poznawać historię osób LGBT+, a uwierzcie mi, że jest ona niezwykle ciekawa i inspirująca. Reportaż Joanny Krakowskiej zbliży was do sceny Queer, wypełnionej silnym przekazem, braterstwem oraz siostrzeństwem, a także historii kultury, która szturmem podbiła cały świat.

4. „Antologia Polskiej Literatury Queer” – wiersze, opowiadania, czy listy, niegdyś głęboko kryte w szafach przez polonistów i historyków, dzisiaj ujrzały światło dzienne, dzięki przepięknie oprawionej antologii. Książkę zaczyna wstęp, z którego możemy się dowiedzieć, jak bardzo polska literatura queer jest przesiąknięta nawiązaniami do historii, religii, kultury itd. Poznamy wielu ciekawych autorów, a także tych bardziej znanych, o których tęczowej stronie na pewno nie mieliście pojęcia.

Przygotowałam już na swoim Facebooku podobny wpis, jeśli zaciekawił Was ten, zachęcam do sprawdzenia. Na moim Bookstagramie znajdziecie recenzję Odmieńczej rewolucji oraz Antologii Polskiej Literatury Queer.

Zapraszam! Link w zakładce „Kontakt”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *